Близо 350 милиона. Толкова са били потърпевшите от над 2,300 кибер атаки Интернет потребители през 2023 г., според Forbes. Целта на подобни злонамерени действия обикновено е достъп до лични и финансови данни, присвояване на определени ресурси и файлове, кибер измами, искане на откуп и много други престъпления. По отношение на инвестициите в киберсигурност, то за същия период те са на стойност от близо 9 милиарда долара, като прогнозите са за ръст, предвид нарастващата сложност и брой на атаките към различни потребители и онлайн бизнеси.
В статията ни разказваме защо темата е важна за всеки потребител и защо и как бизнесите с онлайн присъствие трябва да се предпазват от кибер атаки.
Как да разпознаем кибер заплахите и атаките
Без значение дали става въпрос за съмнително съобщение с призив към спешно действие (фишинг), целенасочена атака с цел отказ на услуга (DDoS) или софтуер, който заключва данните и файловете ви с искане за изплащане на откуп, заплахите онлайн за потребители или собственици на онлайн бизнес стават все по-сложни за идентифициране и предотвратяване.
Активността ни, или липсата на такава, често са предпоставка за възникване на подобни кибер атаки - от начина, по който сърфираме в Интернет, до паролите ни или средствата, чрез които ги съхраняваме. И колкото и внимателно да сърфираме онлайн, няма как да сме напълно защитени без допълнителни инструменти и технологии.
Защита и превенция срещу кибер атаки
Дори да нямате възможност да инвестирате в киберсигурност, има няколко основни стъпки, чрез които да подсигурите своята дейност и защитата на данните на потребителите, с които взаимодейства бизнесът ви:
- Обучение на потребители и служители - една от най-често пренебрегваните стъпки, които могат да спестят главоболия и загуби за бизнесите и които можете регулярно да осъществявате. Информирайте потребителите за актуални кибер заплахи и им напомняйте да спазват всички добри практики, за да предотвратят различни уязвимости.
- Защитни стени (firewall) - те контролират или филтрират мрежовия трафик с цел предпазване на системите от различни видове атаки или ограничаването на последствията от възникването им.
- Антивирусни програми - обикновено те се грижат за откриване, блокиране и премахване на различни видове зловреден софтуер.
- Системи за защита от налучкване на пароли - мерки и технологии, използвани за предотвратяване на атаки, при които атакуваните правят автоматични опити да открият потребителски пароли.
- Стандарти за сложност и подновяване на пароли - поставяне на различни критерии, които потребителите трябва да изпълняват при създаването и регулярното обновяване на пароли, като дължина, използване на различни типове символи, избягване на често използвани думи и други подобни грешки, които потребителите често допускат по непредпазливост.
- Многофакторна автентикация (MFA) - метод за повишаване на сигурността при вписване, при който трябва да се използват поне два метода за идентификация, несвързани помежду си. Най-често единият от тях е парола, а другият може да бъде допълнителна верификация, която потребителят осъществява чрез различно устройство и платформа.
- Системи за откриване на инциденти (IDS) - това са устройства или софтуер, които наблюдават и анализират трафика в дадена мрежа с цел откриване на необичайни или потенциално зловредни активности. Подобни системи могат да предоставят изключително ранно предупреждение за начало на многостъпкова атака.
- Редовна актуализация на софтуера - без значение какъв софтуер използвате, погрижете се той винаги да е актуализиран до своята последна версия с най-високо ниво на защита и оптимизация.
- Архивиране на данни и файлове - това е процес на запазване на копия на данни или информация в дигитален или физически формат с цел гарантиране на достъпа до информацията след загуба или повреда на данните.
- Виртуални частни мрежи (VPN) - такива мрежи създават оторизирана и криптирана връзка между устройства, като ограничават възможността за подслушване на трафик.
- Криптиране на протоколи - криптирането на протоколи, като SSL (Secure Sockets Layer) или наследникът му TLS (Transport Layer Security), представлява метод за създаване на криптирана връзка между две приложения, като осигурява поверителност и цялостност на данните, предавани през мрежата, и сериозно редуцира възможностите за различни видове атаки.
- Сервизни мрежи (Out-of-Band Management) - това са специализирани физически мрежи, които позволяват наблюдение и управление над мрежови устройства и сървъри. Обикновено се комбинират с изключително рестриктивни защитни стени и системи за защита от налучкване на пароли, както и система за откриване на инциденти.
Започнете от уеб хостинг услугата си
Голяма част от изброените са не просто добри практики, а задължителни елементи за онлайн сигурността на вашия бизнес и неговите клиенти и потребители. Ето защо е важно да разполагате с възможно най-много от тези инструменти и технологии, като, за много от тях може да се погрижи и доставчикът на сървърни решения, който използвате.
В плановете на различните Cloud VPS услуги в AbsCloud включваме всички необходими решения за онлайн сигурност, нужни на бизнесите да функционират защитени в онлайн среда. Сред тях са:
- Надеждни архиви
- Независими дейта центрове
- Antivirus и Firewall защита
- SPAM защита
- DDoS защита
- Пълна съвместимост с всички изисквания на регламента GDPR за обработка и съхранение на лични данни
В допълнение, услугите ни включват надеждни процедури и мерки за сигурност, както и гаранция за непрекъсваемост на услугата в извънредни ситуации, като прекъсване на електрозахранване или интернет връзка и др.
Защитен ли е онлайн бизнесът ви?
Можете да проверите до каква степен бизнесът ви е защитен онлайн, като се възползвате от услугата ни IT одит. Чрез нея ще получите независима оценка на технологичното състояние на компанията ви и ще бъдете наясно с актуалните дигитални заплахи, както и уязвимостите, които имате към момента.
Заявете IT одит от AbsCloud